Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/wastepco/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89
کاغذ باطله | خریدار کاغذ باطله

کاغذ باطله

کاغذ باطله

کاغذ باطله

 کاغذ باطله


تعریف کاغذ و کاغذ باطله :

کاغذ به ماده‌ای گفته می‌شود که از خمیر کتان، پنبه، کنف، چوب، ضایعات کشاورزی یا از فرایند بازیافت کاغذ باطله ساخته شود. 

به گفته تاریخ ، مصریان باستان اولین مردمانی بوده‌اند که از نوعی نی شبیه بامبو به نام پاپیروس صفحاتی می‌ساختند و بر روی آن می‌نوشتند و نیز کاغذ بردی را مصریان اختراع کردند. مردم مصر نی پاپیروس را به صورت نوارهای نازک و بسیار ظریفی کنار یکدیگر قرار می‌دادند و سپس به وسیله فشارها و صیقل دادن به آن به شکل ورق در می‌آوردند .

 

ساخت کاغذ

الیافی که در ساخت کاغذ بکار می‌رود معمولاً طبیعی و شامل سلولوز است؛ و به دو روش شیمیایی و فیزیکی است. به این صورت که الیاف سلولوزی را در آب قرار می‌دهند تا رطوبت کافی جذب و حالت خمیری و نرم پیدا کند. سپس یر روی یک صفحه شبکه ای قرار می‌دهند تا خشک شود و حالت یکدست پیدا کنند. الیاف نیز با از دست دادن رطوبت خود به یکدیگر نزدیک می‌شوند و در نقاطی که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند یک پیوند شیمیایی ایجاد می‌شود که این الیاف را به هم متصل می‌کند.

 

فرایند بازیافت کاغذ باطله

 

تولید کاغذ چاپ از بازیافت کاغذ باطله  و تولید خمیر کاغذ

صنعت بازیافت کاغذ باطله ، صنعت سودآوری است. تولید کاغذ از کاغذ باطله نیز به دلیلی ارزانی مواد اولیه کسب و کار مناسبی است که ضمن حفاظت از محیط زیست و اشتغال زایی از سود مناسبی نیز برخوردار می شوید . از کاغذهای باطله میتوان در تولید انواع فلوتینگ، کرافت و لاینر، خمیر کاغذ، تیشو ، مقوای دوبلکس ، مقوای صنعتی و… استفاده کرد.

برای تولید خمیر کاغذ، کاغذهای باطله را به وسیله حل کردن دوباره به خمیر تبدیل می کنند و ناخالصی آن را جدا کرده و در صورت نیاز فرآیند رنگ‌ بری و پاک سازی هم بر روی آن انجام میدهند. هنگام استفاده از این نوع خمیر برای تولید کاغذ باید از مواد شیمایی دیگری استفاده شود تا کیفیت کاغذ خوب شود.

 

کاغذهای باطله بازیافتی شامل موارد زیر است :

الف) ضایعات کاغذ پس از فروش از قبیل ضایعات کاغذ و مقوای خشک تولید شده پس از تکمیل فرآیند کاغذسازی . این ضایعات عبارتند از بریده های پاکت ، بریده های صحافی ، ضایعات عملیات چاپ و سایر عملیات تبدیل، کیسه ، جعبه ، ضایعات تولید کارتن، کاغذهای بسته بندی کاغذ و مقوا.

ب) ضایعات کاغذ پس از مصرف از قبیل ضایعات لیفی جمع آوری شده از ادارات، خانه ها ، شهرداری ها که شامل این موارد است: انواع کارتن ضایعاتی ، کتاب باطله ، روزنامه های باطله ، مجلات باطله، ضایعات کاغذ مصرف شده مخلوط .

 

جمع آوری و دسته بندی کاغذهای باطله

استفاده از ضایعات کاغذ به کارایی و تداوم سیستم جمع آوری و دسته بندی کاغذهای باطله بستگی دارد.

 

جمع آوری ضایعات کاغذ:

برای جمع آوری ضایعات کاغذ روشهای مختلفی وجود دارد. بدون توجه به نوع ضایعات کاغذ و اینکه چه کسی آنرا جمع آوری می کند، کارخانه ها ضایعات کاغذ مورد نیاز خود را از تجار تهیه می کنند. معمولا، کارخانه های بازیافت بزرگ یک بنگاه جمع آوری کاغذ دارند که کارشان جمع آوری و تدارک مواد اولیه کارخانه است.این روش ، سبب اطمینان خاطر مدیریت کارخانه می شود. این بنگاه ها آنقدر توانمند هستند که حتی برای سایر کارخانه ها هم می توانند مواد اولیه فراهم کنند.تجارت کاغذ باطله بازار دائمی داردو سود بعضی از شرکتهای بزرگ در این بخش قابل توجه است.

جمع آوری کاغذ باطله

برای اینکه کاغذ باطله و مصرف شده از دست مصرف کننده بدست کارخانه برسد، مراحل ذیل باید طی شود :

۱) تماس خریدار با تولید کننده کاغذ باطله و هماهنگی با او

۲) جمع آوری کاغذهای باطله توسط تولید کننده کاغذ باطله

۳) جمع آوری این کاغذها توسط خریدار

۴) جابجایی ، دسته بندی و انتقال کاغذهای باطله به کارخانه توسط خریدار

گاهی هم ممکن است تولیدکنندگان کاغذهای باطله ، مستقیما کاغذهای باطله را جمع آوری کنند و به کارخانه بفروشند. موارد بالا در زیر به اختصار شرح داده می شود.

 

۱) تماس با تولید کنندگان کاغذ باطله

تجار بزرگ کاغذ باطله عواملی دارند که بعنوان واسطه عمل می کنند. این واسطه ها با تولید کنندگان کاغذهای باطله به صورت حضوری ، تلفنی یا از طریق پست تماس می گیرند. ضمنا آنها مراقب استمرار کار و کیفیت کاغذهای باطله جمع آوری شده هستند.

تولیدکنندگان کاغذ باطله شامل مغازه ها، ادارات ، فروشگاه های زنجیره ای ، چاپخانه های کوچک و بزرگ ، صنایع تبدیلی کاغذ و مقوا و گروه های داوطلب می شود که خریداران کاغذ باطله با آنها تماس گرفته و نسبت به جمع آوری کاغذهای باطله اقدام می کنند.

 

۲) جمع آوری کاغذ باطله توسط تولیدکنندگان :

بسته به منابع ضایعات کاغذ ، روشهای جمع آوری فرق می کند و می توان آنها را به سه دسته تقسیم کرد :

 

الف) کاغذهای باطله صنعتی و تجاری

چاپخانه ها ، واحدهای آموزشی، مدارس و ادارات از مهمترین منابع تولید کاغذ باطله در کشورمان هستند. با توجه به اینکه کاغذ ماده ای فاسد شدنی نیست بهترین روش جمع آوری آن از مبدا می باشد از قبیل : منازل ، اداره ها و مدارس قبل از مخلوط شدن با بقیه پسماندهاست.

 

ب) کاغذهای باطله اداری

در انگلستان ، حجم ضایعات کاغذهای مرغوب اداری ، حدود یک میلیون تن در سال است. بیشتر این ضایعات را دفن می کنند و نتها بخش اندکی در صنعت بازیافت مصرف می شود. این نوع کاغذها را می توان به کاغذهای مرغوب ، از قبیل کاغذ چاپ و تحریر تبدیل نمود. موانع اصلی ، هزینه زیاد جمع آوری و قیمت بالا و نیز عدم استمرار عرضه این نوع کاغذ به کارخانه است.

 

ج) کاغذهای باطله خانگی

مقدار زباله های خانگی در انگلستان در حدود ۲۰ میلیون تن در سال است ، که بیش از ۶ میلیون تن آن را کاغذ و مقوا تشکیل می دهد. از این مقدار ، حدود ۴ میلیون تن کاغذهای قابل بازیافت است که لازم است پس از جمع آوری ، دسته بندی و انتقال به کارخانه ، به انواع کاغذ یا مقوا تبدیل شوند.

 

برای جدا کردن کاغذهای قابل بازیافت از سایر کاغذها دو روش وجود دارد:

جداسازی از ابتدا و تفکیک در کارخانه . جداسازی از ابتدا باید در منازل انجام شود . تفکیک کارخانه ای در چند کشور از جمله ایتالیا رواج دارد اما در مورد اقتصادی بودن این کار تردید وجود دارد. در نتیجه ، در حال حاضر ، جداسازی در منزل روش معمولتری است. این کار به دو روش انجام می شود:

  • ایجاد بانک کاغذ باطله
  • جمع آوری کاغذ باطله در کوچه ها

اجرای موفقیت آمیز هر دو روش وابسته به آموزش مردم و ایجاد انگیزه در آنهاست.

 

۳) جمع آوری ضایعات کاغذ بوسیله بنگاه های تجاری

اگرچه روشهای مختلفی برای جمع آوری ضایعات کاغذ وجود دارد ، هنوز هم نقش بنگاه های جمع آوری و فروش کاغذهای باطله در تامین نیازهای کارخانه های بازیافت ، نقش اصلی است . بنگاه های تجاری دو نوع مشتری دارند . آنهایی که از این شرکتها خدمات دریافت می کنند ( جمع آوری زباله ها و ضایعات کاغذ)، و کارخانه های بازیافت که خریدار کاغذ باطله هستند. روشهای جمع آوری کاغذهای باطله توسط این بنگاه ها متفاوت است. معمولا مردم ضایعات کاغذ را در مخازن ویژه در کوچه ها می ریزند. سپس عوامل بنگاهها ، طبق جدول زمانی مشخص ، به محل مراجعه و مخازن را تخلیه می کنند. بسته بندی کاغذها و قیمت گذاری آنها کار دشواری است. معمولا این کار ، بیش از ۶۰% وقت بنگاهها و شرکتهای جمع آوری کاغذ را می گیرد.

 

۴) انتقال کاغذ باطله توسط تجار

روی کاغذهای ضایعاتی ، پس از جمع آوری ، باید کار شود. معمولا این کاغذها با دست دسته بندی می شوند که عملی بسیار وقت گیر است. کیفیت کاغذ باطله جمع آوری شده میزان کار لازم روی آن را مشخص می کند.

تفکیک و دسته بندی به روشهای زیر انجام می شود :

الف) تفکیک انبوه که کم و بیش روی یک تسمه انجام و سپس کاغذ به عدل تبدیل می شود.
ب) تفکیک روی زمین و سپس انتقال مواد بوسیله یک نقاله برای تبدیل کاغذ به عدل؛ در این روش، معمولا کیفیت جداسازی مطلوب نیست و برای تهیه کاغذهای درجه دو مناسب است.
ج) دسته بندی روی تسمه سریع السیر که روی آن کاغذ معمولا به شش دسته تقسیم می شود. این روش برای دسته بندی کاغذهای باطله جمع آوری شده به وسیله بانک کاغذ و کاغذهای باطله اداری و بریده های چاپخانه مناسب است.
د) دسته بندی روی میز؛ این روش خیلی کند است و صرفا برای دست چین کردن به منظور تهیه کاغذهای درجه یک و سفید از الیاف بازیافتی مناسب است.

دسته بندی کاغذهای باطله مستلزم مهارت است. آیا این کار سخت و کثیف را می توان با ماشین انجام داد ؟ هنوز به این سوال پاسخی داده نشد است . شاید روباتها بتوانند این کار را انجام دهند . اما آیا هزینه ها قابل تحمل خواهند بود؟

منابع :

ویکی پدیا | بازیافت کاغذ

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *